Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: Vjernici gledaju na svoje grijehe kao na to da sjede pod jednim brdom strahujući da se ono ne obruši na njih, dok griješnici gledaju na svoje grijehe kao na običnu muhu koja im stane na nos, pa je oni rukom svojom otjeraju!
(Buhari)

Obilježen dan ašure

Obilježen dan ašure

Povodom Dana ašure, 10. Muharrema, kojeg tradicionalno obilježavamo u našem Medžlisu već petnaestu godinu zaredom, članice Odjela za brak i porodicu, zajedno su pripremile posebno jelo, ašuru. Ašura je slična kompotu, a ovogodišnja je pripremljena od 57 sastojaka, raznih vrsta žitarica, zrnastih, orašastih plodova, kako suhog, tako i svježeg voća, povrća i začina.

Na ovaj način se prisjećamo dana kada je, po predaji, Nuh a. s. nakon potopa, dao da se od ostataka namirnica pripremi jelo za preživjele.

“Smatramo da se na ovaj način trebaju sačuvati lijepi običaji koji postoje u našoj tradiciji, a koji su inspirisani predajama o Božijim poslanicima, te finim gestom podsjetiti muslimane o događajima iz povijesti islama. Zahvaljujemo i molimo Allaha dž. š. da nagradi hanume koje se organizuju svake godine i naprave veliku količinu veoma bogate i ukusne ašure koju nesebično podijele sa džematlijama, komšijama i prijateljima” navela je muallima Gutić Azemina, koordinatorica Odjela za brak i porodicu MIZ Janja.

Hosting by

© Medžlis Islamske zajednice Janja

Na vrh