Enes, r.a., prenosi od Allahova Poslanika, s.a.v.s., da je Allah, d.š., rekao: Ukoliko Ja nekog od Svojih robova iskušam oduzimanjem njegovog vida, pa se strpi - i ne rekne radi toga nita loše, to ću mu nadoknaditi Džennetom.
Hadis bilježi: Buhari

Obilježena 32. godišnjica rušenja džamija u Janji i 33. godišnjica formiranja logora “Batković”

Obilježena 32. godišnjica rušenja džamija u Janji i 33. godišnjica formiranja logora “Batković”

Obilaskom hangara logora “Batković” koji je formiran 1. aprila 1992. godine, i prigodnim vjerskim programom i obraćanjima danas je u Janji obilježena 32. godišnjica rušenja Atik i Džedid džamije, te dvanaesta godišnjica podizanja spomen-obilježja šehidima i civilnim žrtvama tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu.

Obilazak logora “Batković”

Kroz logor “Batković” prošlo je oko 4.000 logoraša, blizu 100 je ubijeno, a da niko od političkog i vojnog vrha tadašnje Republike Srpske nije odgovarao.

– U ovom logoru su prošli ljudi iz Vlasenice, Brčkog, Bihaća, odnosno Krajine, Srebrenice… Dakle, iz gotovo svih dijelova Bosne i Hercegovine. Ovo je logor koji je prvi osnovan i posljednji zatvoren – kazao je Mehmed Đezić, predsjednik Udruženja logoraša Janja – Bijeljina.

Skupu u Batkoviću obratili su se potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković, koji je rekao da se stvari od 1992. godine nisu značajno promijenile i da Bošnjaci u ovom entitetu žive u nekoj vrsti socijalnog logora. Obratio se i potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Mirsad Duratović, koji je jedan od rijetkih koji je sudskim putem dobio bilo kakvu satisfakciju za zatvaranje u prijedorske logore smrti.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Seid Omerović istakao je kako se mora očuvati kultura sjećanja, a predsjednici udruženja logoraša iz Tuzle, Brčkog i Unsko-sanskog kantona govorili su o torturama koje su uspjeli preživjeti.

– Živ sam, ali rane ostaju. Nisam ih molio, tražio sam samo jednom od njih da me ubiju, ali su rekli da hoće kosti da mi truhnu – prisjetio se Nedim Mustačević, predsjednik Udruženja logoraša TK.

Novinar i književnik Jusuf Trbić i advokat Duško Tomić godinama pričaju istinu o događajima u Batkoviću.

– Sljedeće godine trebali bismo organizovati čas historije za mlade, jer mi stariji odlazimo, a mladi ne znaju dovoljno o Batkoviću i drugim stratištima – rekao je Trbić.

Samir Baćevac potpredsjednik Skupštine Grada Bijeljina podsjetio je kako se ovih dana u Bijeljini obilježava Dan oslobođenja, te je pitao od koga je Bijeljina oslobođena. Ističe kako je i logor Batković dokaz početka srpske agresije na Bosnu i Hercegovinu 1. aprila 1992. godine.

14. april dan rušenja Atik džamije i Džedid džamije, te 12 godina od izgradnje spomen obilježja šehidima

Nakon intoniranja himne Bosne i Hercegovine prisutnima su se obratili Mulamustafić Vahidin predsjednik Organizacije demobilisanih boraca Armije RBiH Janja i Bijeljina, i Sadmir Alibegović predsjednik Udruženja logoraša Sanski Most a uslijedila je ilahija “Šehidi” u izvođenju hora “Bilal” iz Janje.

Prisutnima su se potom obratili Ahmed Kulanić direktor Memorijalnog centra Sarajevo, Seid Omerović predsjednik Saveza logoraša Bosne i Hercegovine i Ćamil Duraković potpredsjednik RS-a. Tokom programa članice hora “Bilal” su izvele kasidu “Devet šehida”.

U obraćanjima je istaknuta potreba za pamćenjem tužnih datuma u našoj historiji kako bi buduće generacije znale da su obje džamije u Janji porušene, da su stanovnici Janje protjerani a oko 700 njih je završilo u logoru “Batković”.

Na kraju programa poklonjena je hatma pred duše šehida, dovu je proučio hafiz Omer-ef. Camić glavni imam, a polaznici mekteba su sa čaršijskog mosta u rijeku Janju bacila cvijeće u spomen na 75 nevinih žrtava iz Janje.

Programu su prisustvovali Predsjednik IO Medžlisa IZ Janja hafiz Fahret Baćevac, imami, mještani i gosti iz Ključa, Sanskog Mosta, Cazina, Bosanske Krupe, Prijedora, Brčkog, Zvornika, Čelića, Fojnice i Sarajeva.

 

Hosting by

© Medžlis Islamske zajednice Janja

Na vrh