Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: Vjernici gledaju na svoje grijehe kao na to da sjede pod jednim brdom strahujući da se ono ne obruši na njih, dok griješnici gledaju na svoje grijehe kao na običnu muhu koja im stane na nos, pa je oni rukom svojom otjeraju!
(Buhari)

Potomci dr. Mehmed-ef. Maslića u posjeti Janji

Potomci dr. Mehmed-ef. Maslića u posjeti Janji

Privode se kraju radovi na krovu Administrativnog centra u Janji, vakufu hanume Mula-Emin efendije Topalovića.

Kao što to naši običaji nalažu, organizovano je šljeme, prilika da rodbina, prijatelji i komšije daruju majstore. Ovom prilikom se po imenu glasno naglašava ko je donio hediju majstorima, te se za njega i njegovu porodicu upućuju dove.

Sin Izet, snaha i unuci dr. Mehmed-ef. Maslića u Janji

Ono što je posebnost ovog našeg događaja, jeste “slučajna” posjeta nama nepoznatih ljudi…

Izet Maslić je doveo suprugu, rođenu egipćanku, i dvojicu sinova, sa mjestom prebivališta u Minhenu, u posjetu Bosni i Hercegovini, kao i Janji, mjestu gdje je njegov babo, dr. Mehmed, rođen. Boravili su na džumi namazu, potražili jedinog poznatog rođaka u Janji, ali ga nisu našli.

Božijom odredbom, zbog neplaniranog zadržavanja u Atik džamiji, Izet, stariji čovjek, reče da je on sin dr. Mehmeda-ef. Maslića. To je bio povod za razgovor, te prilika da dobijemo više informacija o jednom od najučenijih stanovnika Janje u svome vremenu.

Jusuf Trbić, u okviru teme “Janjarska medresa”, o dr. Mehmedu Masliću, piše sljedeće:

“Među najučenije ljude Janje spada i dr. Mehmed Maslić. Rođen je 1910. godine u Janji, gdje je završio medresu, a nakon toga i Višu sudačko-šerijatsku školu u Sarajevu. Nakon toga dolazi u Bijeljinu, da radi kao kadija i imam u Atik džamiji, i tu je ostao do 1941. godine. Pred ustaškim terorom je pobjegao u Skoplje, gdje je takođe radio kao imam i kadija, ali je ubrzo otišao u Jemen i dobio državljanstvo te zemlje. Kako je zabilježio Asim Osmanbašić, Mehmed Maslić je 1947. godine prijavio doktorsku disertaciju na univerzitetu u Beču, i postao doktor prava 1948. godine, kao treći čovjek koji je doktorirao na temu iz šerijatskog prava. A u Beč je otišao na osnovu starog austrougarskog zakona. Naime, Austro-Ugarska je bila osnivač šerijatskih škola u Bosni, pa tako i one u Sarajevu (osnovana 1887. godine), a svi svršeni studenti tih škola mogli su nastaviti naučni rad u Beču. Želio se nakon toga vratiti u Jugoslaviju, ali to tada nije bilo moguće, pa se preselio u Kairo, gdje je predavao šerijatsko pravo na čuvenom univerzitetu Al Azhar. Tu je napisao i više knjiga iz oblasti prava. Kad su mu jugoslovenske vlasti dale dozvolu za povratak, vratio se u Bosnu, i, zahvaljujući svom svjetskom ugledu i radu,  ubrzo postao počasni član Islamske zajednice u BiH. Bilo je to u vrijeme kad je dr. Hamdija Ćemerlić iz Janje bio predsjednik Islamske zajednice Jugoslavije.

Namjeravao je da se zauvijek vrati u Bosnu, pa je kupio i kuću u Sarajevu, ali, kad je otišao da završi poslove u Kairu, iznenada je umro, 1989. godine.”

Dr. Mehmed efendija Maslić je rođen 10. oktobra 1910. godine u Janji, umro je u Kairu 1991. godine. Njegova supruga je porijeklom iz Vlasenice.

Izet Maslić je oženjen egipćankom Nur Đihan, sa kojom ima tri sina. U ovoj porodici samo Izet poznaje bosanski jezik, kojeg je učio od svojih roditelja. Njegovi sinovi znaju arapski, njemački i engleski jezik. Žive u okolini Minhena u Njemačkoj.

Hosting by

© Medžlis Islamske zajednice Janja

Na vrh